Do czego służą deski elewacyjne?

Po wielu latach zapomnienia i niedoceniania drewno wróciło do powszechnego użycia w budownictwie wykończeniowym. Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym elementem drewnianym w budynku była więźba dachowa i ewentualnie jakieś konstrukcje wspierające ściany, czyli różnego rodzaju belki nośne i tak dalej. Obecnie natomiast ma miejsce swojego rodzaju renesans budownictwa drewnianego w tym także elewacyjnego. Obok powstających domów drewnianych, widzimy ciekawe zastosowania drewnianej elewacji, która harmonijnie jest łączona z tradycyjnymi tynkami. Właśnie do tego typu konstrukcji, jaką są elewacje drewniane, używane są deski elewacyjne. Są to specjalnie wyprofilowane deski lub gonty drewniane, które są montowane na specjalnych rusztowaniach. W przypadku gontów montaż przeprowadzany jest na łatę i zakładkę. Natomiast w przypadku typowych desek elewacyjnych, montaż z reguły przebiega w systemie piórowo-wpustowym i można go przeprowadzać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Z reguły deski elewacyjne robione są z takich gatunków drzew jak świerk, modrzew czy cedr, ale coraz częściej spotykane są również elewacje z drewna egzotycznego.

Jak się montuje?

Montaż takiej drewnianej elewacji najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję dobrze wykonanej pracy. Przecież z reguły samemu nie ocieplamy domu, a pod drewnianą elewacją również trzeba położyć nie tylko rusztowanie, ale także należy ocieplić budynek wełną mineralną albo styropianem oraz przykryć folią wiatroizolacyjną.

Dodatkowo deski elewacyjne http://www.thermo-drewno.pl/oferta/elewacjae muszą być tak zamocowane, aby powstała przestrzeń wentylacyjna pomiędzy elementami elewacji a ścianą. W ten sposób zapobiega się odkładaniu wilgoci, której nadmiar może odparować poprzez pozostawione szpary. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla samej elewacji zewnętrznej budynku, ale także dla zachowania odpowiedniej wilgotności we wnętrzu budynku. Na szczęście dzisiejsza technologia kładzenia elewacji uwzględnia nowoczesne systemy wentylacji, które w pełni chronią budynek i jego ściany przed wilgocią.