Masz depresję? Nie czekaj!

Niektóre choroby dotykają nas bardzo mocno i odciskają duże piętno na naszej psychice. Bez wątpienia jedną z takich chorób jest depresja. O depresji możemy mówić wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie pewne objawy, które dodatkowo utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. W takiej sytuacji zawsze potrzebna jest konsultacja lekarska. Może być nam potrzebny psycholog, chociaż w większości przypadków psychiatra jest lekarzem bardziej uprawnionym do pomocy, gdyż może przepisać nam pewne środki farmakologiczne.
Depresja to stan, który może zacząć się dość nieoczekiwanie, choć najczęściej związany jest on z trudnymi doświadczeniami. Bardzo często początek depresji to choroba osoby najbliższej, jej śmierć, wypadki, a także inne traumy, które mogą nas spotkać. Może to być również zwolnienie z pracy czy przejście na emeryturę w sytuacji, gdy praca jest dla nas całym światem – czynników zapalnych, kiedy możemy zaobserwować początek depresji, jest naprawdę sporo.

Do najważniejszych objawów depresji zaliczyć należy apatię, znużenie oraz niezadowolenie ze wszystkiego co nas otacza. Choremu nic się nie chce, często nie podnosi się z łóżka, nie widzi sensu w wykonywaniu wielu czynności, zaniedbuje zadania, które wykonywał każdego dnia. Nic go nie cieszy i wszystko wydaje się bez sensu. Bardzo często do objawów dochodzi również senność nadmierna, lub wręcz przeciwnie – bezsenność. Jeżeli obserwujemy tego typu zachowania u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich czy znajomych, psychiatra będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Psychiatra jest jednym z takich lekarzy, których większość osób się boi, a na pewno na dźwięk tej dyscypliny medycznej reagują w sposób niechętny. Jednak, warto w chwilach trudnych udać się do tego lekarza, po to, aby mieć możliwość powrotu do swojego normalnego życia, aby znów móc cieszyć się wszystkim, co nas otacza. Nie czekajmy, aż problem z depresją rozwiąże się sam, gdyż dzieje się to bardzo rzadko. Nieleczona depresja może prowadzić do wielu powikłań, a nawet do śmierci, gdyż chorzy często wykazują myśli samobójcze.